Self management ali samoupravljanje – najpomembnejša kompetenca v življenju
Kompetenca samoupravljanja (ali ravnanja s samim seboj) je najpomembnejša kompetenca v našem življenju. Če v google translate vtipkamo besedo samoupravljanje, nam prevajalnik ponudi angleško besedo self management. Self management je temelj dobrega managementa. V angleščini se prav lepo in naravno sliši. Če ne znamo upravljati sami s seboj, bomo težko upravljali s čimer koli. Lepši in pravilnejši slovenski prevod za management je sicer ravnanje, pa vendar je zanimivo igranje … z besedo, ki ima za mnoge še nek drug pomen… Ali nam je prav samoupravljanje pustilo posledice, da ne znamo dobro samoupravljati? Še vedno je preveč besedičenja o tem, kaj bi morali storiti drugi in premalo delovanja v smeri, kaj lahko naredimo mi sami. Ne samo, kaj lahko naredimo, temveč, kaj moramo narediti, kaj hočemo narediti in kako bomo to naredili. Prepogosto zelo slabo ravnamo z največjim virom, ki ga imamo na voljo, to smo mi sami, naše samozaupanje in naše priložnosti.
Normalno je, da ima vsako podjetje poslovni načrt, v katerem opredeli vizijo, poslanstvo, določi cilje proizvodnje ali storitev, marketinga, razvoja kadrov, finančni plan… Kdo od nas pa ima tak načrt zase, za najpomembnejši projekt, najpomembnejšo osebo v svojem življenju?
Če bi bili podjetje, kako bi ravnali s svojimi viri? Poznamo svoje sposobnosti, osebnostne lastnosti, motivacijo, vedenje, čustvene reakcije? Vemo, kaj jih sproži? Vemo, kako delujejo na druge? Kaj je pravi trg (pravo delovno mesto) za nas? Potrebujemo posodobitve programov? Še ponujamo prave stvari? Smo še konkurenčni? Potrebujemo gorivo?
Pogosto ljudje mislimo, da se dobro poznamo. Konec koncev bolj ali manj vemo kaj čutimo, kaj znamo, kakšne veščine imamo, kaj nas veseli. Zakaj to ni dovolj? Ker se lahko primerjamo zgolj sami s seboj, morda še s peščico znancev in prijateljev. To pa ni objektivno merilo. Veliko bolje se poznamo, ko se primerjamo z drugimi, z dovolj velikim številom drugih, ki tvorijo normiran vzorec, torej predstavljajo normalno distribucijo v populaciji. Prav to pa nam omogočajo psihološki testi, ki so standardizirani in normirani. Tak rezultat je tudi veliko bolj objektiven.
Guru managementa Peter Drucker je rekel: “Kar merimo, to se izboljšuje.” Če prevedemo to v jezik samoupravljanja / self managementa: Če hočemo postati boljša osebnost, moramo meriti svoje osebnostne lastnosti. Če hočemo izboljšati vedenje, moramo meriti vedenje. Če hočemo izboljšati veščine, moramo meriti veščine. In vse to seveda razvijati, vaditi in trenirati.
0 komentarjev